آزمایشگاه آنالیز شیمیایی

1 – FOUNDRY-MASTER Smart

شرح دستگاه و خدمات

آزمایشگاه آنالیز شیمیایی شرکت فولاد کاربین که یکی از مهم­ترین بخش­های آزمایشگاه متالورژی برای کنترل ترکیب شیمیایی محصولات تولید شده توسط شرکت است، با در دست داشتن دستگاه کوانتومتر پیشرفته و هوشمند Foundry master محصول شرکت Oxford می­تواند به ارائه ترکیب عنصری و کلاس بندی فولادهای آلیاژی بپردازد.

کوانتومتر دستگاهی است که به کمک آن می توان میزان حضور عناصر مختلف در یک قطعه را اندازه­ گیری کرد. بدین صورت که ابتدا یک سطح قطعه مورد آماده سازی و سنگ زنی قرار گرفته به طوری که سطح آن کاملاً صاف و از هر گونه آلودگی و چربی ( مانند روغن، گریس و…) پاک شود. سپس نمونه درست از همان قسمت پرداخت شده بر روی محلی که قرار است اسپارک زده شود قرار داده می شود. اصول این آزمایش بر پایه نشر نوری می باشد. بدین صورت که آزمونه در اثر تخلیه الکتریکی تبخیر می شود، اتم ها و یون های حاصل از تبخیر اتمی تحریک شده و تابشی از خود ساطع می کند که نور تابش شده از طریق یک فیبر نوری از درون یک طیف سنج نوری عبور می کند. با توجه به محدوده طول موج نشر نور هر عنصر، مناسب ترین خط نشری برای اندازه گیری غلظت آن عنصر در نمونه انتخاب می شود.
شدت نشر برای هر عنصر متناسب با غلظت آن عنصر در نمونه بوده و با استفاده از نمونه های استاندارد و منحنی های کالیبراسیون می توان به طور مستقیم­­ ­­­درصد عناصر را در نمونه محاسبه نمود.
باید توجه داشت که در بعضی دستگاه­ها محدودیت فضا برای کار بر روی نمونه های مختلف وجود ندارد و حتی می توان نمونه ها را بدون تخریب مورد بررسی قرار داد. ولی در اکثر دستگاه­ها بعلت محدودیت محل قرارگیری نمونه نمی توان نمونه ها را با هر سایزی مورد تست قرار داد و باید در ابعاد مشخصی تهیه و مورد آزمایش قرار داده شوند. البته لازم به ذکر است که نتایج حاصل از این دستگاه­ها دارای دقت بالاتری نسبت به دستگاه­هایی است که قطعه را در فضای باز مورد اسپارک قرار می دهند. 

در دستگاه کوانتومتر  Foundry master به جای استفاده از لامپ­های نوری به عنوان آشکارساز که در دستگاه­های قدیمی مورد استفاده قرار می­گرفت، از تکنولوژی CCD بهره گرفته شده است که موجب کوچک­تر شدن سیستم اپتیک و در نتیجه آن کوچک­تر شدن دستگاه شده است. این تکنولوژی سبب شده تا در مدت زمان کوتاه بتوان دستگاه را روشن و از آن استفاده کرد. به واسطه­ی استفاده از تکنولوژی CCD در این دستگاه امکان مشخص کردن حدود 27 عنصر مهم در ترکیب شیمیایی نمونه فراهم شده است. همچنین این دستگاه به پایگاه داده یکپارچه متصل شده که شامل 220 هزار ماده از 67 کشور می­شود که به کمک آن می­توان اطلاعات متالورژیکی مربوط به اکثر آلیاژهای فولاد را به دست آورد. این دستگاه امکان شناسایی اکثر فلزات پایه آهن و آلیاژ هایی مانند فولاد ضد زنگ را فراهم می­کند. همچنین می­توان پایه­های مس، نیکل و آلومینیم را به این دستگاه اضافه کرد. پایه جرقه این دستگاه به گونه­ای طراحی شده که از سه طرف قابل دسترسی است و امکان آنالیز نمونه­هایی با اشکال و اندازه­های پیچیده فراهم می­کند.

آزمون­های آنالیز شیمیایی  به روش کوانتومتری در این آزمایشگاه بر اساس استانداردهای ASTM E415, ASTM E634, ASTM E716, ASTM E1010, ASTM E1086, ASTM E1251, ASTM E1019 صورت می­گیرد که انواع فولادهای آلیاژی، فولادهای زنگ­نزن آستنیتی،  آلومینیم و آلیاژهای آن و … را در برمی­گیرد. آزمایشگاه متالورژی گروه صنعتی فولاد کاربین آماده است تا خدمات آنالیز شیمیایی ذکر شده را به شرکت­های مشابه و شرکت­های فولادسازی با قیمتی مناسب ارائه دهد.