بررسی علل وجود ترک در محصولات نورد

بررسی علل وجود ترک در محصولات نورد

الف پارامترهای نورد

در نورد گرم که یک عملیات ترمومکانیکی محسوب می­شود دو پدیده کارسختی (کاهش سطح مقطع) و کارنرمی (بالا بودن دما در محدوده 70 درصد دمای ذوب) توأم اعمال می­شوند. سرعت حرکت بیلت به همراه سرعت زاویه­ای غلتک­ها کنترل­کننده میزان کارسختی و در مقابل بالا نگه‌داشتن دما در محدوده مناسب باعث تبلور مجدد و به وجود آمدن دانه­های جدید می­شوند که عامل کارنرمی خواهند بود. در کنار این دو عامل استفاده از شمش اولیه تمیز که از می‌بایست از عناصری همانند آلومینیم، قلع و آخال­های ناخواسته خالی باشد باید استفاده نمود. در کنار آن‌ها عملیات همگن­سازی و آنیل کامل نفوذی قبل آغاز پاس یک نورد هم بسیار مؤثر خواهد بود. وجود ترک در محصولات نوردی با ضخامت بالا در اکثر موارد به دلیل نبود کارپذیری مناسب است که شامل نایکنواختی توزیع اصطکاک و در پی آن گشتاور نورد و همچنین پایین آمدن دمای بیلت (ایجاد یک پروفیل دمایی و در پی آن شیب اندازه دانه متبلور شده در راستای ضخامت) می­باشد. جهت تعیین شرایط مناسب برای اعمال تغییر شکل گرم بر آلیاژ موردتحقیق، نقشه‌های فرآیندی نورد گرم رسم و ارزیابی شد. لازم به ذکر است که ابتدا باید دو نقشه بازده مصرف انرژی و نقشه ناپایداری رسم شود و سپس با قرار دادن آن‌ها بر روی یکدیگر به نقشه فرآیندی دست پیدا کرد. روش محاسبه میزان پارامترهای بازده مصرف انرژی و ناپایداری حین شکل­دهی گرم در زیر آورده شده است. جهت محاسبه بازده مصرف انرژی (η) ابتدا باید مقدار پارامتر حساسیت به نرخ کرنش (m)، طبق رابطه زیر به دست بیاید.

محاسبه ضریب حساسیت به نرخ کرنش در هر دما، با رسم تغییرات  برحسب  در دماهای مورد آزمایش و در کرنش مؤثر نورد صورت گرفت. فرض بر این است که تغییرات لگاریتم تنش برحسب لگاریتم نرخ کرنش در حین نورد گرم از معادله توان 3 و به شکل کلی زیر تبعیت می‌کند.

 

در هر دمای نورد، منحنی پیشنهادی با توان 3 از داده‌های ارائه‌شده در  عبور داده شد و ثوابت معادله (a، b، c و d) به دست آمد مقدار m که برابر با شیب منحنی‌ها مذکور است و طبق رابطه زیر است، برای هر شرایط به دست آمد. اکنون با داشتن پارامتر m در هر شرایط، و با توجه به روابط بالا مقدار مصرف بازده تنش به دست می‌آید. همچنین جهت تعیین مقدار ناپایداری، از رابطه زیر استفاده شد.

 

به کمک روابط بالا می‌توان محدوده دمایی مناسب شکل­دهی و نیز محدوده­هایی که باعث جوانه‌زنی و رشد ترک درنورد می­شوند را شناسایی و معین نمود.

شکل 1. خط نورد

در شکل 1 خط نورد گرم نشان داده شده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات


Post Title

Post Title

تست توضیحات

تست توضیحات

توضیحات مقاله 1

توضیحات مقاله 1

دسته بندی


  پروژه ها


  اطلاعات تماس


  • کیان آباد خیابان 28 شرقی
  • 021000000
  • info@test.com

  ساعات کاری


  شنبه
  8:00 تا 16:00
  یک شنبه
  8:00 تا 16:00
  دو شنبه
  8:00 تا 16:00
  سه شنبه
  8:00 تا 16:00
  چهار شنبه
  8:00 تا 16:00
  پنج شنبه
  8:00 تا 14:00
  جمعه
  تعطیل

  درباره ما


  تیم کارشناسی و نصب ما با به کار گیری از بهترین و به روز ترین متد های دنیا سعی در ایمن کردن محل کار ، کارخانه ، مغازه و ….. را دارد.ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته ستفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

  پروژه ها


  تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت می باشد