صنایع معادن

صنایع معادن

صنایع معادن (Mining Industry)

در فرایند اکتشاف و بهره برداری از معادن انواع ماشین آلات سنگین و تجهیزات حفاری، حمل و نقل، ذخیره و نگهداری و خرد کننده به کار می روند. البته با توجه به شرایط معدن و محیط آن و نوع ماده یا کانی در حال استخراج، تجهیزات اختصاصی نیز برای هر نوعی از معادن می تواند وجود داشته باشد، اما نکته مشترک در اکثر این تجهیزات این است که از آلیاژهای فولادی به عنوان جزء اصلی در ساخت آن ها بهره گرفته شده است.

تجهیزاتی مثل بولدوزر، لودر، بیل مکانیکی، لوکوموتیو، واگن، انواع آسیاب ها و سنگ شکن ها، دریل ها، دکل ها، مخازن، تانک ها، رنده ها و تیغه های تراش، ونتیلاتور (جت فن)، لوله کشی ها و کانال ها، دستگاه ها و مته حفاری، کانوایر، تسمه نقاله، ارابه، ریل، پراب تونلی، وینچ (کشنده سیم بکسلی)، زنجیر و جرثقیل از مونتاژ قطعاتی ساخته می شوند که قالباً فولادی هستند. از بدنه ی آن ها گرفته که می تواند از جنس فولاد ساده کربنی باشد تا اجزایی مثل تیغه ها و مته ها که در معرض سایش شدید قرار دارند و از جنس فولادهای آلیاژی سخت شونده با قابلیت عملیات حرارتی و بعضاً فولادهای پرکربن ساخته می شوند.

بدیهی است در این صنعت نیز تجهیزات جانبی مثل موتورهای تولید کننده نیرو و انرژی، گیربکس ها، پمپ ها و کمپرسورها استفاده می شوند و همان طور که در مطالب مربوط به سایر صنایع نیز مطرح شده است، بسیاری از قطعات آن ها از جنس فولاد و استیل یا همان فولاد زنگ نزن هستند.