صنایع هوافضا

صنایع هوافضا

صنایع هوافضا (Aerospace Industry)

در صنایع هوافضا که به طور کلی شامل انواع هواپیماها و جت ها، هلیکوپترها، پهپادها، موشک ها (ماهواره بر) و ماهواره ها می باشند، سبک بودن یکی از اولویت های اصلی طراحی است. لذا استفاده از فولادهای معمول در این صنایع توجیهی نداشته و امروزه بسیاری از آلیاژهای با دانسیته کمتر مثل انواع آلیاژهای تیتانیوم، آلومینیوم و منیزیم مورد توجه طراحان قرار گرفته اند. همچنین کامپوزیت ها پایه پلیمری که با انواع الیاف کربنی، شیشه ها و یا سایر مواد تقویت شده اند، بخش قابل توجهی از مواد مورد استفاده در این صنعت را تامین می کنند.

از طرفی در برخی قسمت های با دما، فشار و یا تنش بالا که از حساسیت بالایی نیز برخوردارند و هرگونه نارسایی در آن ها می تواند منجر به یک فاجعه شود، مثل محفظه های احتراق، شفت، دیسک و پره ها، چرخ دنده ها، هانی کام ها و اتصالاتی مثل پیچ و مهره ها هنوز هم سوپرآلیاژها و فولادهای زنگ نزن کارایی دارند. سوپرآلیاژها و برخی از استیل ها با تامین خواص بسیار عالی مکانیکی که معمولا از طریق عملیات حرارتی رسوب سختی در دماهای بالا و زمان های طولانی و یا استحاله های فازی ایجاد می گردد، این امکان را به طراحان می دهند که ابعاد و ضخامت را در بسیاری از قطعات کاهش داده و ضمن حفظ اولویت کاهش وزن، از خواص بی نظیر آن ها در دمای بالا شامل مقاومت به خزش و اکسیداسیون و حفظ استحکام و مقاومت به سایش و همچنین استحکام و مقاومت به خوردگی در دمای محیط بهره گرفته شود.

سوپرآلیاژها به صورت کلی به سه گروه پایه نیکل، پایه کبالت و پایه آهن تقسیم بندی می شوند. از لحاظ فرایند ساخت نیز با توجه به نوع آلیاژ و ترکیب شیمیایی می توانند به صورت کارشده ماشینکاری گردند یا توسط فرایند فورج ساخته شده و یا اینکه در فرایند ریخته گری تحت خلا به شکل نهایی ریخته گری گردند. سوپرآلیاژهای پایه آهن شباهت زیادی به فولادهای زنگ نزن آستنیتی و یا رسوب سخت شونده دارند و حتی در برخی استانداردها تفکیک نشده و جزء فولادهای مقاوم به دمای بالا به حساب می آیند. در واقع عنصر اصلی تشکیل دهنده ی آن ها آهن بوده که مقدار بالایی از نیکل و کرم در آن ها وجود دارد. مقدار کربن معمولا محدود بوده و برخی عناصر آلیاژی مثل مولیبدن، وانادیم، آلومینیوم و تیتانیوم نیز به تنناوب جهت تامین رسوب سختی و استحکام و همچنین مقاومت حرارتی در آن ها دیده می شوند.

البته با توجه با قرار داشتن صنعت هوافضا در مرزهای دانش، هنوز هم تلاش ها برای توسعه ی فولادهای آلیاژی پراستحکام که ضمن کاهش هزینه ها، قابلیت تامین نیازهای این صنعت را داشته باشند، متوقف نشده و امکان معرفی فولادهای جدید با خواص منحصر به فرد وجود دارد.