فولاد ساختمانی عمومی

فولاد ساختمان عمومی

فولاد ساختمانی عمومی (Structural Steels)

مقدمه

فولادهای ساختمانی معمولاً فولادهای ساده کم کربن هستند که مقداری از عناصر منگنز و سیسلیسم نیز در آن ها یافت می شود. حد بالایی عناصر گوگرد و فسفر، با توجه به ایجاد تردی و شکنندکی در فولاد و اثر مخرب آن ها بر استحکام، حتماً می بایستی در نظر گرفته شود. این فولادها معمولاً بدون عملیات حرارتی استفاده می شوند. نسبت استحکام به وزن در فولادهای ساختمانی بالا بوده و معمولاً از خواص شکل پذیری، جوش پذیری، الاستیسیته، برشکاری و قابلیت ساخت مناسبی برخوردار هستند. با این حال پایین بودن مقاومت به خوردگی، خستگی و حرارت از معایب آن ها محسوب می شود. برای کاربردهای حساس تر بعضاً برخی عناصر آلیاژی جهت بهبود ساختار و ربز دانه کردن که منجر به افزایش استحکام، ضربه پذیری و مقاومت دمایی می شود، به آن ها اضافه می گردد. این عناصر در کنار کربن متوسط در ترکیب فولاد می توانند باعث کاهش شکل پذیری و جوش پذیری گردند.

فولادهای ساختمانی با توجه به خواص قابل قبول و قیمت مناسب، به صورت گسترده در ساخت انواع سازه های فلزی، اسکلت و مصالح ساختمان ها، برج ها، تونل ها، سدها، پل ها، جاده ها، ریل راه آهن، بدنه و اجزای وسایل نقلیه، موتورها و ماشین آلات به کار می روند.

دسته ­بندی

فولادهای ساختمانی به شکل های اولیه ی مختلف مثل ورق، میلگرد، گرده، چهارپهلو، تسمه و لوله تولید می شوند. البته شکل های نهایی مثل تیرآهن، هاش، پروفیل، نبشی، سپری ، ناودانی، قوطی، کلاهی، زد، ریلی و آرماتور نیز به توجه به کاربرد آن ها به صورت گسترده تولید شده و در دسترس می باشند.

استانداردها

برخی استانداردهای ASTM مثل A36، A53 و استاندارد آلمانی DIN 17100 و همچنین استاندارد اروپایی BS EN 10025-2 به تبیین انواع فولادهای ساختمانی و خواص آن ها می پردازند. در استاندارد آلمانی معمولاً از نماد St و یک عدد که نشان دهنده ی استحکام نهایی بر حسب kg/mm2 استفاده می شود (مثل St37). اما در استاندارد اروپایی از حرف S و عدد استحکام تسلیم برحسب MPa استفاده می شود (مثل S235). برخی از معروف ترین این فولادها براساس شماره در استاندارد آلمانی عبارت اند از:

WN 1.0035، WN 1.0037، WN 1.0036، WN 1.0038، WN 1.0116، WN 1.0044, WN 1.0144, WN 1.0570, WN 1.0050, WN 1.0060, WN 1.0070