فولاد سوپاپ

فولاد سوپاپ یا ولو

فولاد سوپاپ (Valve Steels)

مقدمه

فولاد سوپاپ جزء فولادهای با کربن متوسط یا بالا است که عنصر آلیاژی اصلی آن کرم است. اکثر این فولادها مقاوم به خوردگی بالا داشته و عنصر نیکل در برخی گریدها جهت تغییر ساختار اضافه می شود. سایر عناصر آلیاژی مثل مولیبدن، سیلیسیم، وانادیم، نیتروژن، تنگستن، نایوبیم و تانتالیوم با توجه به ساختار و خواص مورد نظر به به ترکیب افزوده می گردند. این عناصر علاوه بر افزایش استحکام، چقرمگی، مقاومت حرارتی و خزشی، مقاومت به سایش، مقاومت به خستگی، مقاومت به خوردگی و پوسته ای شدن قابلیت عملیات حرارتی و سختی پذیری را در فولادهای کوئنچ تمپر مارتنزیتی افزایش داده و در فولادهای آستنیتی نیز با تشکیل رسوبات و کاربیدها امکان انجام عملیات رسوب سختی را فراهم می کنند.

این فولادها برای ساخت سوپاپ های ورودی سوخت و هوا و سوپاپ خروجی دود در انواع موتورهای احتراقی سبک و سنگین وسایل نقلیه شهری و خودروهای مسابقه ای و همچنین محفظه ی احتراق توربین های زمینی و موتورهای هواپیما به کار می روند.

سوپاپ های ورودی محفظه احتراق در معرض دمای تقریبی 400 تا 500 درجه ی سانتی گراد قرار دارند و نیاز به مقاومت به سایش بالا نیز دارند، لذا فولاد سوپاپ مارتنزیتی در این قسمت استفاده می شود. اما برای دماهای بالاتر این فولاد مناسب نبوده و دچار افت استحکام می شود. لذا برای ساخت سوپاپ های خروجی که دما افزایش یافته و حدوداً بین 650 تا 800 درجه ی سانتی گراد است و از طرفی میزان خورندگی سیال نیز بیشتر می شود، از فولاد سوپاپ آستنیتی استفاده می کنند.

دسته ­بندی

همان طور که از مطالب فوق پیداست فولادهای سوپاپ را با توجه به ساختار می توان در دو گروه تقسیم بندی کرد.

مارتنزیتی

عنصر اصلی کرم بوده و ساختار مارتنزیتی فرومغناطیس ایجاد شده که با عملیات حرارتی کوئنچ تمپر استحکام می یابد.

آستنیتی

علاوه بر مقدار بالای کرم، نیکل نیز جزء عناصر اصلی است که باعث ایجاد ساختار آستنیتی و غیرمغناطیسی می شود. سایر عناصر آلیاژی کاربیدزا نیز در ترکیب وجود دارند که امکان عملیات حرارتی رسوب سختی را فراهم می نمایند.

استانداردها

استانداردهای DIN 17480 و BS EN 10090 مربوط به دسته بندی فولادهای سوپاپ هستند. برخی از معروف ترین آن ها به ترتیب گروه بندی فوق  در استاندارد آلمانی عبارت اند از:

WN 1.4718، WN 1.4731، WN 1.4748

WN 1.4875, WN 1.4871, WN 1.4882, WN 1.4870, WN 1.4866