آزمایشگاه متالورژی فولاد کاربین، مرکز تخصصی است که در زمینه­ های مهندسی و فناوری مواد فلزی به فعالیت­های پژوهشی و آزمایشگاهی می­ پردازد. در کنار فعالیت های اصلی، این آزمایشگاه ارائه دهنده خدمات آزمایشگاهی، پژوهشی و مشاوره­ های صنعتی در زمینه ­های تولید و کنترل کیفیت محصولات فلزی می­باشد.

آزمایشگاه فولاد کاربین دارای مجموعه ­ای از آزمایشگاه ­ها مجهز به تجهیزاتی پیشرفته در زمینه فولاد و آلیاژهای فلزی می­ باشد.

آزمایشگاه آنالیز شیمیایی

شرح دستگاه و خدمات

آزمایشگاه آنالیز شیمیایی شرکت فولاد کاربین که یکی از مهم­ترین بخش­های آزمایشگاه متالورژی برای کنترل ترکیب شیمیایی محصولات تولید شده توسط شرکت است، با در دست داشتن دستگاه کوانتومتر پیشرفته و هوشمند Foundry master محصول شرکت Oxford می­تواند به ارائه ترکیب عنصری و کلاس بندی فولادهای آلیاژی بپردازد.

کوانتومتر دستگاهی است که به کمک آن می توان میزان حضور عناصر مختلف در یک قطعه را اندازه­ گیری کرد. بدین صورت که ابتدا یک سطح قطعه مورد آماده سازی و سنگ زنی قرار گرفته به طوری که سطح آن کاملاً صاف و از هر گونه آلودگی و چربی ( مانند روغن، گریس و…) پاک شود. سپس نمونه درست از همان قسمت پرداخت شده بر روی محلی که قرار است اسپارک زده شود قرار داده می شود. اصول این آزمایش بر پایه نشر نوری می باشد. بدین صورت که آزمونه در اثر تخلیه الکتریکی تبخیر می شود، اتم ها و یون های حاصل از تبخیر اتمی تحریک شده و تابشی از خود ساطع می کند که نور تابش شده از طریق یک فیبر نوری از درون یک طیف سنج نوری عبور می کند. با توجه به محدوده طول موج نشر نور هر عنصر، مناسب ترین خط نشری برای اندازه گیری غلظت آن عنصر در نمونه انتخاب می شود.
شدت نشر برای هر عنصر متناسب با غلظت آن عنصر در نمونه بوده و با استفاده از نمونه های استاندارد و منحنی های کالیبراسیون می توان به طور مستقیم­­ ­­­درصد عناصر را در نمونه محاسبه نمود.
باید توجه داشت که در بعضی دستگاه­ها محدودیت فضا برای کار بر روی نمونه های مختلف وجود ندارد و حتی می توان نمونه ها را بدون تخریب مورد بررسی قرار داد. ولی در اکثر دستگاه­ها بعلت محدودیت محل قرارگیری نمونه نمی توان نمونه ها را با هر سایزی مورد تست قرار داد و باید در ابعاد مشخصی تهیه و مورد آزمایش قرار داده شوند. البته لازم به ذکر است که نتایج حاصل از این دستگاه­ها دارای دقت بالاتری نسبت به دستگاه­هایی است که قطعه را در فضای باز مورد اسپارک قرار می دهند.

در دستگاه کوانتومتر Foundry master به جای استفاده از لامپ­های نوری به عنوان آشکارساز که در دستگاه­های قدیمی مورد استفاده قرار می­گرفت، از تکنولوژی CCD بهره گرفته شده است که موجب کوچک­تر شدن سیستم اپتیک و در نتیجه آن کوچک­تر شدن دستگاه شده است. این تکنولوژی سبب شده تا در مدت زمان کوتاه بتوان دستگاه را روشن و از آن استفاده کرد. به واسطه­ی استفاده از تکنولوژی CCD در این دستگاه امکان مشخص کردن حدود 27 عنصر مهم در ترکیب شیمیایی نمونه فراهم شده است. همچنین این دستگاه به پایگاه داده یکپارچه متصل شده که شامل 220 هزار ماده از 67 کشور می­شود که به کمک آن می­توان اطلاعات متالورژیکی مربوط به اکثر آلیاژهای فولاد را به دست آورد. این دستگاه امکان شناسایی اکثر فلزات پایه آهن و آلیاژ هایی مانند فولاد ضد زنگ را فراهم می­کند. همچنین می­توان پایه­های مس، نیکل و آلومینیم را به این دستگاه اضافه کرد. پایه جرقه این دستگاه به گونه­ای طراحی شده که از سه طرف قابل دسترسی است و امکان آنالیز نمونه­هایی با اشکال و اندازه­های پیچیده فراهم می­کند.

آزمون­های آنالیز شیمیایی به روش کوانتومتری در این آزمایشگاه بر اساس استانداردهای ASTM E415, ASTM E634, ASTM E716, ASTM E1010, ASTM E1086, ASTM E1251, ASTM E1019 صورت می­گیرد که انواع فولادهای آلیاژی، فولادهای زنگ­نزن آستنیتی، آلومینیم و آلیاژهای آن و … را در برمی­گیرد. آزمایشگاه متالورژی گروه صنعتی فولاد کاربین آماده است تا خدمات آنالیز شیمیایی ذکر شده را به شرکت­های مشابه و شرکت­های فولادسازی با قیمتی مناسب ارائه دهد.

مشخصات اپتیک دستگاه

آزمایشگاه متالوگرافی

آزمایشگاه متالوگرافی فولاد کاربین با کادری مجرب از بهترین دانشگاه­های کشور به طور تخصصی به کنترل کیفی محصولات تولیدی شرکت شامل انواع فولادهای آلیاژی به شکل میلگرد، تسمه­ ،شمش و انواع کلاف­ها در ابعاد مختلف می­پردازد. از مهم­ترین آزمون­های صورت گرفته توسط آزمایشگاه متالوگرافی می­توان به بررسی ساختاری محصولات آنیل شده، نرمالیزه شده و سخت­کاری شده، تعیین اندازه دانه، بررسی عمق دکربورگی محصولات نوردی، تعیین نوع ناخالصی­ها، بررسی علل تخریب و ایجاد ترک­ها حین سخت­کاری در محصولات ثانویه، بررسی ساختار چدن­ها و تعیین نوع، اندازه، و توزیع گرافیت در چدن­ها، ضخامت­سنجی انواع پوشش­ها و لایه­های سخت­کاری شده می­پردازد. آزمایشگاه متالوگرافی گروه کاربین به منظور آنالیز کمی تصاویر میکروسکوپی از نسخه کامل نرم­افزار Microstructural Image Processing یا MIP که ساخت شرکت ایرانی شرکت نهامین پردازان آسیا استفاده می­کند. از اصلی­ترین بسته­های آنالیزی این نرم­افزار می­توان به بسته محاسبه کسر فازی در نمونه (Phase Fraction Package) برای تعیین کسر فازی فریت و پرلیت و … در فولاد بر اساس استاندارد ASTM E562 و بسته محاسبات اندازه دانه (Grain Size Package) به دو روش Intercept و Planometric برای تک فاز و دو فاز بر اساس استاندارد ASTM E112, E1382 اشاره کرد.

با توجه به تخصص و دانش افراد حاضر، این آزمایشگاه قابلیت ارائه این خدمات برای شرکت­ها و گروه­های تحقیقاتی خارج از شرکت را نیز دارد. بررسی­های متالوگرافی این آزمایشگاه تنها به فولادهای آلیاژی و چدن­ها محدود نشده و فلزات پرکاربرد صنعتی نظیر سوپرآلیاژها، آلومینیم و آلیاژهای آن، برنج و آلیاژهای آن نیز می­تواند مورد بررسی قرار گیرد. از اصلی­ترین و مهم­ترین آزمون­هایی که در آزمایشگاه متالوگرافی گروه کاربین صورت می­گیرد می­توان به آزمون K4 برای تعیین ناخالصی­ها و آخال­های غیرفلزی فولادهای آلیاژی بر اساس استاندارد DIN 50602 و ASTM E45، تعیین ریزساختار بر اساس استاندارد ASTM E3, ASTM E883, ASTM E407 و تعیین اندازه دانه فولادهای آلیاژی بر اساس استاندارد ASTM E112, ASTM E930, ASTM E1181 اشاره کرد.

Olympus MG Inverted -

 

 

 

مشخصات فنی

Inverted Binocula

نوع

Wide field 10 x

عدسی چشمی

M10x,M20x,M50x,M80x

اپتیک

35 x – 1500 x 

بزرگنمایی   

TOUPCAM 5.0 MP  

دوربین دیجیتالی

6V 2A Tungsten Illumination

منبع نوری

شرح دستگاه و خدمات

آزمایشگاه متالورژی فولاد کاربین به منظور بررسی­های میکروسکوپی از میکروسکوپ نوری معکوس مدل Olympus ساخت کشور ژاپن استفاده می­کند. این نوع میکروسکوپ قابلیت مشاهده ساختار قطعات بزرگ و سنگین را در سریع­ترین زمان ممکن فراهم می­کند. خدمات آزمایشگاه متالوگرافی شرکت فولاد کاربین به دو بخش میکروسکوپی و ماکروسکوپی تقسیم می­شود که آزمون­های میکروسکوپی به کمک این دستگاه صورت می­گیرد.

BRESSER Advance ICD 10x-160x Zoom Stereo-

 

 

 

مشخصات فنی

Trinocular Stereo

طراحی اپتیکی

Wide field 10 x

عدسی چشمی

30.5 mm 

قطر چشمی

1X-4X Stereo Zoom 

اپتیک

10 X – 160 X  

بزرگ نمایی

TOUPCAM 5.0MP

دوربین دیجیتال

Halogen lighting 

منبع نوری

شرح دستگاه و خدمات

آزمایشگاه متالوگرافی گروه صنعتی فولاد کاربین با توجه به لزوم انجام آزمون ماکروگرافی و بررسی کیفیت شمش­های تولیدی شرکت به یکی از به روزترین میکروسکوپ­های استریو حال حاضر دنیا مجهز شده است. دستگاه BRESSER Advance ICD اولین میکروسکوپ استریو سه چشمی و بیولوژیکی است که می­تواند بزرگنمایی تا 160 برابر ارائه دهد. این بزرگنمایی با ترکیب لنز شی استریو (1x-4x) در کنار لنزهای چشمی wide field (10x & 20x) حاصل می­شود. ارتفاع قابل تنظیم چشمی­های این دستگاه امکان مشاهده قطعات بزرگ­تر را نیز فراهم می­کند. طراحی این دستگاه امکان مشاهده اجسام تا cm 12 را فراهم می­کند. علاوه بر مشاهده قطعات با هر دو چشم، با اتصال یک دوربین به صورت هم­زمان ثبت تصاویر ماکرو بپردازد. موارد ذکر شده دستگاه  BRESSER Advance ICD را به یک میکروسکوپ استریو حرفه­ای و کامل تبدیل کرده است. این دستگاه علاوه بر شاخه تحقیقات مواد در زمینه­های مهندسی دیگر نظیر زمین­شناسی و تولید نیمه­هادی­ها هم کاربرد دارد. در آزمایشگاه متالورژی فولاد کاربین آزمون­ ماکرو اچ بیلت، شمشال و میلگرد بر اساس استانداردهای ASTM E340, ASTM E381, ASTM A561 اشاره کرد. بررسی سطوح نمونه­ها بعد از آزمون ماکرو اچ به کمک دستگاه BRESSER Advance ICD صورت می­گیرد.

آزمایشگاه عملیات حرارتی

 

 

 

مشخصات فنی

مجهز به سیستم کنترل حرارتی 

المنت kanthal-A1 ساخت سوئد و ترموکوبل نوع k (Ni-Cr 

قابلیت برنامه دهی 20 مرحله ای

نسوز مورد استفاده از آجر عایق سبک گرید 26 (1430)

بدنه دارای رنگ پودری الکترواستاتیکی و دارای یک عدد صفحه نسوز مولایتی برای کف کوره

شرح دستگاه و خدمات

گروه صنعتی فولاد کاربین با دارا بودن کوره عملیات حرارتی الکتریکی 32 لیتری ˚C 1250 شرکت مهر البرز صنعت سرام قابلیت انجام تمام فرآیندهای آنیل، نرمالیزه و سخت­کاری را روی تمام گروه­های آلیاژی دارد. این دستگاه در انجام آزمایش­ها و تحقیقات مورد استفاده قرار گیرد. در این کوره المنت­ها در کف و دیواره تعبیه شده­اند و به همین دلیل یک محفظه دمایی یکنواخت ایجاد می­شود. بخش عملیات حرارتی آزمایشگاه متالورژی فولاد کاربین می­تواند به ارائه سیکل­های عملیات حرارتی فولادها و همچنین مشاوره برای ساخت قطعات نهایی فولادی با کاربرهای خاص بپردازد. همچنین این آزمایشگاه با امکان اجرای آزمون جامینی می­تواند سختی پذیری محصولات فولادی مختلف را مورد بررسی قرار دهد.

آزمایشگاه خواص مکانیکی

آزمایشگاه سختی سنجی

 

 

 

مشخصات فنی

24 cm

ارتفاع قطعه کار

18 cm

عمق دهانه

سندان دستی

میز کار

 

اعمال نیرو از 1 تا 187/5 کیلوگرم نیرو با دقت 01/.٪ نیرو نامی

 

جابجایی ایندنتور 4mm با دقت  1/.±

شرح دستگاه و خدمات

آزمایشگاه متالورژی کاربین به منظور اطمینان از انجام صحیح و کامل پروسه­های عملیات حرارتی و فرآیندهای مختلف شکل­دهی با انجام آزمون­های سختی سنجی ثابت و دینامیک به روش­های راکول، برینل و ویکرز و مطابق با استانداردهای اروپایی و آمریکایی بر روی شمش­ها، میلگردها و محصولات تولید شده در مجموعه شرکت به ارائه نتایج در تمام مقیاس­های اصلی سختی می­پردازد. آزمایشگاه متالورژی کاربین به منظور انجام آزمون سختی ثابت از دستگاه سختی سنج یونیورسال UV1 و برای آزمون­های پرتابل از دستگاه سختی سنجی مدل D06 که هر دو ساخت شرکت کوپا هستند استفاده می­کند. دستگاه سختی­سنج کوپا مدل UV1 بر اساس استانداردهای ASTM، NIST و DIN طراحی و ساخته شده است. این دستگاه با عملکرد اتوماتیک و کاربری آسان، در کنار استفاده از سنسورهای دقیق به منظور ارائه بهترین دقت در سختی­های اندازه­گیری شده، قابلیت سختی سنجی کامل برای تمام نیازهای سختی را دارد. با استفاده از این دستگاه می­توان 15 روش راکول، 15 روش راکول سوپرفیشیال، 15 روش برینل و 7 روش ویکرز را دارد. به کمک این دستگاه می­توان سختی­های اندازه­گیری شده را به مقیاس­های دیگر تبدیل کرد. علاوه بر این قابلیت پیاده­سازی برخی از روش­های برینل و ویکرز بدون نیاز به سیستم اپتیک وجود دارد. همچنین عملیات آماری از قبیل متوسط، مینیمم، ماکزیمم و انحراف استاندارد توسط دستگاه ارائه می­شود. عملیات کالیبراسیون این دستگاه به صورت دوره­ای و با استفاده از تست بلوک­ها استاندارد سختی صورت می­گیرد. روش­های سختی سنجی قابل اجرا توسط این دستگاه در جدول زیر ارائه شده است :

 

 

مشخصات فنی

براساس استاندارد ASTM A956

دقت ٪ 05/ . ±  در 750HL 

محدوده اندازه گیری سختی  150 الی 900 لیب

اعلام عدد سختی در 8 مقیاس

سختی سنجی در 5 جهت (به بالا، به پایین،افقی، 45درجه به بالا و پایین)

دستگاه سختی ­سنج دینامیک کوپا مدل D06 بر اساس روش لیب و طبق استاندارد ASTM A956 طراحی و ساخته شده است. این دستگاه دارای عملکرد کاملا خودکار بوده و دقت و تکرارپذیری بالایی دارد. این دستگاه دارای مکانیزم پرتاب خودکار (بدون نیاز به شارژ دستی) بوده و با جبران خطای جاذه زمین در جهت­های گوناگون می­تواند عدد سختی با بیشترین دقت را ارائه کند. مزیت عمده دستگاه­های سختی­سنج بر اساس روش لیب پرتابل بودن آن­ها است. عملا انتقال قطعات سنگین، شمش­ها و میلگردها با قطر بالا به زیر دستگاه­های سختی ­سنج مرسوم غیر ممکن است. همچنین در هنگام دسته­بندی محصولات در انبار و خرید انواع فولاد سختی سنج دینامیک تنها راه حل است. با توجه به اینکه دستگاه­های سختی ­سنج بر اساس روش لیب به نوع فلز حساس هستند، این دستگاه هشت نوع فلز را پشتیبانی می­کند.

واحد آماده سازی

واحد آماده­سازی آزمایشگاه متالورژی فولاد کاربین با در اختیار داشتن دستگاه­هایی نظیر اره نواری، کاتر آزمایشگاهی، دستگاه تراش، دستگاه CNC، فرزهای دستی و دستگاه پولیشر اقدام به نمونه برداری و آماده­ سازی نمونه ­های استاندارد جهت انجام آزمون­ های آنالیز شیمیایی، متالوگرافی، کشش، ضربه و سختی می­پردازد.

1-اره نواری دستی 180S

 

مشخصات فنی

موتور قدرتمند دو سرعته

1150*720*1420  mm³ ابعاد

2080*./9*20 mm³ابعاد تیغه

مجهر به گیره مکانیکی دو حالته با قابلیت چرخش سریع و قفل کن

برشکاری تا زاویه 45 درجه 

2-کاتر

 

 

مشخصات فنی

الکترو موتور 3 فاز با توان 2/2 کیلووات و 2800 دور در دقیقه

حداکثر قطر نمونه قابل برش 70mm

دارای دو گیره نگهدارنده از جنس فولاد زنگ نزن

امکان استفاده از تیغه های با قطر 250mm

برق مورد نیاز دستگاه سه فاز

3-سنباده و پولیشر دو دیسک قطر cm 20 دو موتوره

 

مشخصات فنی

دور موتور متغیر با قابلیت تنظیم دور 

توان الکتروموتور 375 وات

مجهز به سیستم آب فشان و خروجی فاضلاب 

دیسک ها از جنس ABS

کم صدا و ایمن

آزمایشگاه آزمون های غیر مخرب (NDT)

امروزه با توجه به نیاز روز افزون شرکت ها در زمینه ارتقای کیفیت محصولات ، نیاز به مشاوره در زمینه ساخت و تولید و همچنین انجام تست های دقیق در حین ساخت و یا محصول نهایی مبرم می باشد.

گروه صنعتی فولاد کاربین با بهره گیری از بهترین دستگاه ها و تجهیزات برند دنیا و همچنین کادر تخصصی از افراد واجد صلاحیت در زمینه ی تست های NDT آماده ی ارایه خدمات به بهترین کیفیت و مطابق با استانداردهای مرتبط در زمینه های متریال ، قطعات صنعتی ، جوش و … می باشد.

-روش التراسونیک (UT)

پدیده فیزیکی : امواج صوتی

کاربرد :

 • شناسایی عیوب داخلی
 • اندازه گیری ضخامت
 • اندازه گیری میزان کاهش ضخامت ناشی از خوردگی

توضیحات:

در تست التراسونیک امواج صوت با فرکانس بالا وارد قطعه شده و برای شناسایی عیوب داخلی استفاده میشود این امواج هنگامی که به ناپیوستگی ها و عیوب برخورد میکند منعکس شده و بازتاب ها توسط مولد صوتی دریافت شده و به پالس های الکتریکی تبدیل و در صفحه نمایش به صورت یک سیگنال نمایش داده میشود.

اپراتور با بررسی این سیگنال ها به اطلاعاتی مانند مکان عمق ابعاد و نوع عیب پی میبرد.

 • تجهیزات بازرسی:

مشخصات:

 • مدل دستگاه : USM 35 XS
 • شرکت سازنده : GE
 • کشور سازنده : آمریکا

ویژگی های دستگاه آلتراسونیک USM 35 xs :

 • سیستم AWS اتوماتیک برای ارزیابی عیوب بر اساس استاندارد AWS D1.1
 • امکانات نرم افزاری DAC, TCG, DGS :
 • اتصالات پراب :دو پورت Lemo-1
 • کلاس حفاظتی IP66 

 

شرح دستگاه و خدمات

شرکت آلمانی کرت کرامر همواره از مطرح ترین شرکت های تولیدکننده تجهیزات بازرسی فنی بوده است که در سال 2004 توسط شرکت جنرال الکتریک امریکا (GE) خریداری شد و محصولات آن از آن پس با نام GE به بازار عرضه شده اند.

دستگاه USM35x یکی از کاملترین و شناخته شده ترین تولیدات این شرکت در زمینه تجهیزات بازرسی الترسونیک بوده که با استاندارد حفاظتی IP66 قابلیت استفاده در شرایط آب و هوایی مختلف (گرما، گرد و غبار، رطوبت) را دارد و از این حیث جزو بادوام ترین دستگاه های UT محسوب می شود.عیب یاب GE USM35x با توجه به امکانات آن در سه کلاس عرضه می شود:

 

واحد آزمایشگاه NDT گروه صنعتی کاربین با داشتن دو دستگاه از این برند معتبر آماده ی ارایه خدمات به مشتریان و کارفرمایان محترم می باشد.

تست بلوک کالیبراسیون

مشخصات :

 • جنس : S355JO
 • استاندارد : EN12223

توضیحات:

تست بلوک کالیبراسیون V1 جهت مطابقت و چک نمودن داده ها ، کالیبراسیون ، محاسبه ایندکس پراب، رزولیشن پراب و انطباق با استاندارد AWS مورد استفاده قرار می گیرد. ضخامت تست بلوک V1 دارای انحنای 100 میلیمتری است.در تست عیب یابی به روش التراسونیک به منظور صحت داده های مورد نمایش، کالیبراسیون به صورت دوره ای انجام می گیرد. انواع تست بلوک ها برای کالیبره کردن دستگاه و مشخص نمودن سرعت صوت در قطعه مورد استفاده قرار می گیرد.

پراب های تست UT :

مشخصات:

نام پروبفرکانسقطر کریستالنوع پروب
B2S224نرمال
B4S424نرمال
MB4S410نرمال
MB5S510نرمال
SEB4424نرمال
MSEB4410نرمال
MWB 70-228*9زاویه ای

با توجه به اهمیت عیب یابی و کنترل کیفیت مواد، کمپانی‌های بسیار زیادی در سراسر جهان مشغول به طراحی و تولید انواع پراب‌ها و تجهیزات مناسب جهت بازرسی مواد، شده‌اند. بسیاری از تجهیزاتی که در کشورهای توسعه یافته تولید شده‌اند، بسیار مورد توجه و استقبال قرار گرفته‌اند. کمپانی معتبر کرات کرامر یکی از تولید کنندگان مرغوب این تجهیزات بوده است که با تولیدات منحصر بفرد خود، حیرت بسیاری از کاربران و بازرسین را برانگیخته است. پراب التراسونیک کرات کرامر از جمله تولیدات حیرت انگیز این کمپانی می‌باشد که با دریافت تاییدیه‌های قابل توجه، در رفع و عیب یابی مواد نقش موثری را ایفا نموده است.

کابل محافظ:

کابل های کرات کرامر از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده که علاوه بر طول عمر کارکرد بالا و کیفیت قابل قبول ، نسبت سیگنال به نویز متفاتی نسبت به سایر محصولات متفرقه بازار داشته که موجب بالا بردن دقت و کیفیت تست خواهد شد.

همچنین استفاده از محافظ های استاندارد ( membrane) جهت بهبود در کیفیت تست و محافظت از پروب مورد استفاده قرار میگیرد.

بازرسی به روش ذرات مغناطیس (magnetic test (MT

پدیده فیزیکی : مغناطیس

کاربرد : این روش در شناسایی عیوب سطحی و زیر سطحی استفاده میشوند. لازم به ذکر است این عیوب میتوانند به سطح راه یافته و یا راه نیافته باشند.

توضیحات:

تست ذرات مغتاطیس (MT ) یکی از پرکاربرد ترین روش های ارزیابی در صنعت میباشد و برای تشخیص ناپیوستگی های سطحی و زیر سطحی در مواد آهنی و یا فرومغناطیس به کار گرفته می شود.

یوک تست ذرات مغناطیسی (MT)

 • شرکت سازنده : Parker
  مدل : DA400 S
  کشور سازنده : آمریکا
  جریان :AC – DC

توضیحات:

دستگاه یوک پارکر جهت آزمون ذرات مغناطیسی دارای قابلیت کار با دو جریان AC و DC میباشد. این دستگاه با ایجاد میدان مغناطیسی طولی برای شناسایی عیوب جوش و متریال به صورت سطحی و زیر سطحی مورد استفاده قرار میگیرد. جهت عیب یابی از اسپری حاوی ذرات مغناطیسی استفاده می شود.

اسپری های MT مگنافلاکس مناسب جهت ترک یابی بر روی فلزات آهنی که شامل دو اسپری زیر می باشد:

 •  
 • اسپری سفید مگنافلکس WCP-2
 • اسپری سیاه مگنافلکس 7HF
 •  

آزمون‌های آزمایشگاهی

استاندارد آزموننوع آزمون
ASTM A247تعیین نوع، اندازه و توزیع گرافیت در چدن­‌ها
ASTM A247تعیین درصد کرویت گرافیت کروی 
ASTM E340, ASTM E381, ASTM A561ماکرو اچ
ASTM E45, DIN 50602تعیین نوع ناخالصی‌ها
ASTM E340, ASTM E381ماکروگرافی مقاطع شمش و تختال
ASTM E3, ASTM E883, ASTM E407متالوگرافی– تعیین ریز ساختار
ASTM E112, ASTM E930, ASTM E1181متالوگرافی- تعیین اندازه دانه
ASTM B487ضخامت­ سنجی و بررسی کیفیت پوشش‌­ها
ASTM E1077اندازه ­گیری ضخامت لایه دکربوره
ISO 3754اندازه‌­گیری عمق لایه سخت شده
WORKING INSTRUCTIONتعیین سیکل عملیات حرارتی، فرآیند تولید قطعات فلزی
ASTM E384, ASTM E10, ASTME110 ASTME18, آزمون سختی ­سنجی به روش­‌های ویکرز، برینل، راکول
ASTM A370, ASTM B557M, ASTM E8/E8M, ASTM F606M, BS EN ISO4136 آزمون کشش
ISO 148, ASTM E23, ASTM A370, BS EN ISO9016آزمون ضربه شارپی
ASME B1634آزمون فشار

ASTM E415, ASTM E634, ASTM E716, ASTM E1010, ASTM E1086, ASTM E1251, ASTM E1019

آنالیز به روش اسپکتروسکوپی نشری (کوانتومتری)
DIN EN 10308آزمون التراسونیک (UT) روی فولادهای آلیاژی
ISO 4386-1:2012 & INSO 17429-1:2014
ISO 438631:1992 & INSO 17429-3:2014
آزمون چسبندگی قطعات فلزی از طریق آزمون‌های آلتراسونیک و مایعات نافذ
ASTM E165, ASME SECTION V&VIIIآزمون مایعات نافذ (PT)
ASTM E709, ASME SECTION V&VIIIآزمون ذرات مغناطیسی با دو جریان AC و DC 
ISO 6157, DIN EN 10221ترک یابی پیچ‌ها و مهره‌ها به روش ذرات مغناطیسی  (MT)
ASTM A435, ASTM A578بررسی وجود تورق (LAMINATION) در ورق ها و پلیت‌ها به روش اولتراسونیک (UT)