عملیات کوئنچ و تمپر

نویسنده :کیانوش طاهرخانی

کوئنچ کردن فولادها

کوئنچ عبارت است از سرد کردن سریع فلز یا آلیاژ از دمای آستنیته. این عمل عموماً با فرو بردن در آب،روغن،هوا،محلول پلیمری و یا اسپری کردن این محلول ها روی آلیاژ انجام میگیرد.به عبارت دیگر برای کوئنچ کردن(آب دهی)،لازم است قطعه تا بالای دمای دگرگونی گرم شود.فلز در این دما به حالت پایدار رسیده و کربورها در آن حل شده و به طور همگن در تمام حجم قطعه توزیع می شوند.سپس قطعه را در آب،روغن،محلول پلیمر و یا نمک و نیز با هوای فشرده یا هوای مرطوب،سرد می کنند.

هدف از انجام عملیات کوئنچ و بازگشت (تمپر کردن) بر روی یک فولاد ابزاری، بالا بردن سختی،افزایش مقاومت مکانیکی و تحمل در برابر فرسایش آن است.در مورد فولادهای ساختمانی منظور از کوئنچ و بازگشت برقرار ساختن رابطه مناسبی بین استحکام،حد الاستیک،سختی و مقاومت به ضربه می باشد.

تمپر کردن(برگشت دادن)

به علت تنش های داخلی ایجاد شده در ضمن سریع سر شدن (کوئنچ کردن در آب) تقریبا تمامی قطعات سخت شده نسبتا ترد و شکننده می باشند. از این رو به ندرت فولادها پس از سریع سرد شدن در شرایط سخت شده مورد استفاده قرار می گیرند. چرا که فاز مارتنزیت تشکیل شده در اثر سریع سرد کردن فولاد فازی نیمه پایدار بسیار سخت و ترد است، بنابراین برای کاهش سختی و تردی بیش از جد فاز مارتنزیت برای اغلب کاربردهای صنعتی لازم است فولاد مارتنزیتی شده در دماهایی بین حدود   200-600  ͦ Cحرارت داده شود.در نتیجه بخشی از اتم های کربن حل شده با تشکیل کاربیت ها از محلول جامد جدا می شود، بدین صورت با شکل گیری ذرات کاربیت که سختی پایین تری دارند از سختی بالای مارتنزیت کاسته می شود.لذا فولادها را پس از سرد شدن و قبل از استفاده تمپر می کنند.

دما و زمان حرارت دادن به ترکیب شیمیایی فولاد، ابعاد قطعه(تاثیر بیشتر بر روی زمان) و خواص مکانیکی مورد نظر بستگی دارد. در اثر تمپر کردن تنش های داخلی کاهش یافته و یا حذف می شوند، بنابراین استحکام ضربه ای افزایش می یابد ولی در عوض استحکام،حد تسلیم و سختی قطعه کاهش می یابد.

درباره ما


تیم کارشناسی و نصب ما با به کار گیری از بهترین و به روز ترین متد های دنیا سعی در ایمن کردن محل کار ، کارخانه ، مغازه و ….. را دارد.ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته ستفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

پروژه ها


تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت می باشد